Vishay/Dale CRCW020166K5FNED
CRCW020166K5FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW020166K5FNED
Brief Description
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW020166K5FNED.pdf
Availability of CRCW020166K5FNED
QUANTITY
CRCW020166K5FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW020166K5FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW020166K5FNED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW020166K5FNED
Related LinksCRCW0201, CRCW020166K5FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW020166K5FNED Details Description
Related parts for CRCW020166K5FNED
HEAT SHRINK WHT 1/8" X 1000' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 100-230V PNL datasheet.pdf
FIXED IND 900NH 17A 3.2 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
BOARDMOUNT HEADER .050" 4POS datasheet.pdf