Vishay/Dale CRCW0201820RFNED
CRCW0201820RFNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0201820RFNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 820 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
CRCW0201820RFNED.pdf
Availability of CRCW0201820RFNED
QUANTITY
CRCW0201820RFNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0201820RFNED
Internal Part NumberEIS-CRCW0201820RFNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0201820RFNED
Related LinksCRCW0201, CRCW0201820RFNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0201820RFNED Details Description
Related parts for CRCW0201820RFNED
CONN HEADER 7POS STR 30GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 400W datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY OS 400W datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf