Bel Fuse Inc. QLS25ZD-NTS2
QLS25ZD-NTS2 picture photo
Mfg. Part Number
QLS25ZD-NTS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2.5V 63W
Datasheet Download
QLS25ZD-NTS2.pdf
Availability of QLS25ZD-NTS2
QUANTITY
QLS25ZD-NTS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of QLS25ZD-NTS2
Internal Part NumberEIS-QLS25ZD-NTS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package108
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQLS25
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series63W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.43" H (57.9mm x 36.8mm x 11.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max63W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QLS25ZD-NTS2
Related LinksQLS25Z, QLS25ZD-NTS2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
QLS25ZD-NTS2 Details Description
Related parts for QLS25ZD-NTS2
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 5A AC/DC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 32V 500A CHASS datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
RC NETWORK 100 OHM 200PF SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
AM63529E203 MEMORY CARTRIDGE datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 0.6A SOT-23 datasheet.pdf