Vishay/Dale CRCW0402100RFKED
CRCW0402100RFKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402100RFKED
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402100RFKED.pdf
Availability of CRCW0402100RFKED
QUANTITY
CRCW0402100RFKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402100RFKED
Internal Part NumberEIS-CRCW0402100RFKED
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402100RFKED
Related LinksCRCW0402, CRCW0402100RFKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402100RFKED Details Description
Related parts for CRCW0402100RFKED
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 28PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY REV 80V DO5 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.1UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf