Vishay/Dale CRCW0402100RFKED
CRCW0402100RFKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402100RFKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402100RFKED.pdf
Availability of CRCW0402100RFKED
QUANTITY
CRCW0402100RFKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402100RFKED
Internal Part NumberEIS-CRCW0402100RFKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402100RFKED
Related LinksCRCW0402, CRCW0402100RFKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402100RFKED Details Description
Related parts for CRCW0402100RFKED
RES SMD 3.74KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC 16DIP datasheet.pdf
RES 1.00 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
DRIVE AC MOTOR 2HP 1-PHASE 230V datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PANEL MOUNT PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf