Vishay/Dale CRCW040211K5FKEDHP
CRCW040211K5FKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040211K5FKEDHP
Brief Description
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW040211K5FKEDHP.pdf
Availability of CRCW040211K5FKEDHP
QUANTITY
CRCW040211K5FKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040211K5FKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW040211K5FKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)