Vishay/Dale CRCW040211R8FKEDHP
CRCW040211R8FKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040211R8FKEDHP
Brief Description
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW040211R8FKEDHP.pdf
Availability of CRCW040211R8FKEDHP
QUANTITY
CRCW040211R8FKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040211R8FKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW040211R8FKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040211R8FKEDHP
Related LinksCRCW04021, CRCW040211R8FKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040211R8FKEDHP Details Description
Related parts for CRCW040211R8FKEDHP
RES 27 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 350MA 380 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf