Vishay/Dale CRCW0402120RJNTE
CRCW0402120RJNTE picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402120RJNTE
Brief Description
RES SMD 120 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402120RJNTE.pdf
Availability of CRCW0402120RJNTE
QUANTITY
CRCW0402120RJNTE Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402120RJNTE
Internal Part NumberEIS-CRCW0402120RJNTE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402120RJNTE
Related LinksCRCW0402, CRCW0402120RJNTE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402120RJNTE Details Description
Related parts for CRCW0402120RJNTE
IC EEPROM 64KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
OUTPUT CONNECTOR, 29 PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 10POS THRUHL datasheet.pdf