Vishay/Dale CRCW0402124KFKEDHP
CRCW0402124KFKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402124KFKEDHP
Brief Description
RES SMD 124K OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW0402124KFKEDHP.pdf
Availability of CRCW0402124KFKEDHP
QUANTITY
CRCW0402124KFKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402124KFKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0402124KFKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402124KFKEDHP
Related LinksCRCW04021, CRCW0402124KFKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402124KFKEDHP Details Description
Related parts for CRCW0402124KFKEDHP
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
ARINC 404,MME1P45S-0001(200) datasheet.pdf
CONN PIVOT BLOCK DL ENTRY 1PAIR datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 11UH 155MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V C0G 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 19.2W datasheet.pdf