Vishay/Dale CRCW0402127RFKTD
CRCW0402127RFKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402127RFKTD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 127 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402127RFKTD.pdf
Availability of CRCW0402127RFKTD
QUANTITY
CRCW0402127RFKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402127RFKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW0402127RFKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402127RFKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW0402127RFKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402127RFKTD Details Description
Related parts for CRCW0402127RFKTD
RES SMD 24.3 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 4CH 8HXSON datasheet.pdf
CRIMP DIE FOR 19078-0129 datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SOC RF TXRX W/8051 MCU 36-VQF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf