Vishay/Dale CRCW040212R0JNEDHP
CRCW040212R0JNEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040212R0JNEDHP
Brief Description
RES SMD 12 OHM 5% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW040212R0JNEDHP.pdf
Availability of CRCW040212R0JNEDHP
QUANTITY
CRCW040212R0JNEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040212R0JNEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW040212R0JNEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040212R0JNEDHP
Related LinksCRCW04021, CRCW040212R0JNEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040212R0JNEDHP Details Description
Related parts for CRCW040212R0JNEDHP
CORD PATCH BANANA PLUG 60" BROWN datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LI-ION 12SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 3.3MM datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
ASSEMBLY WITH LOUVERS 59IN DOOR datasheet.pdf
24-bit, 192kHz AV Receiver on-a-Chip IC datasheet.pdf