Vishay/Dale CRCW040212R4FKED
CRCW040212R4FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040212R4FKED
Brief Description
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040212R4FKED.pdf
Availability of CRCW040212R4FKED
QUANTITY
CRCW040212R4FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040212R4FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW040212R4FKED
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040212R4FKED
Related LinksCRCW0402, CRCW040212R4FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040212R4FKED Details Description
Related parts for CRCW040212R4FKED
CAP CER 330PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 4.57MM 6POS datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS VERT DUAL SMD datasheet.pdf
24.99MM X 24.99MM 1=25/PK datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NO SHRT RLLR datasheet.pdf
DIODE 1A 600V 75NS DO-214AC datasheet.pdf
REGULATOR SWITCHING 5V 8A datasheet.pdf