Vishay/Dale CRCW0402137RFKEDHP
CRCW0402137RFKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402137RFKEDHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 137 OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW0402137RFKEDHP.pdf
Availability of CRCW0402137RFKEDHP
QUANTITY
CRCW0402137RFKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402137RFKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0402137RFKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402137RFKEDHP
Related LinksCRCW04021, CRCW0402137RFKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402137RFKEDHP Details Description
Related parts for CRCW0402137RFKEDHP
CONN SPADE SPRING 10-12 AWG #10 datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CABLE ASSY BOWDEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
ACCY MOBILE NUT 1/4 WAVE BLACK datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED SZP NEUTRAL WHITE 4000K 4SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047 UF 5% 400VDC datasheet.pdf