Vishay/Dale CRCW040214K0FKTD
CRCW040214K0FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040214K0FKTD
Brief Description
RES SMD 14K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040214K0FKTD.pdf
Availability of CRCW040214K0FKTD
QUANTITY
CRCW040214K0FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040214K0FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW040214K0FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040214K0FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW040214K0FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040214K0FKTD Details Description
Related parts for CRCW040214K0FKTD
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 8.4A DPAK datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8MSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS NY46 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf