Vishay/Dale CRCW040214R0FKTD
CRCW040214R0FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040214R0FKTD
Brief Description
RES SMD 14 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040214R0FKTD.pdf
Availability of CRCW040214R0FKTD
QUANTITY
CRCW040214R0FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040214R0FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW040214R0FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040214R0FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW040214R0FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040214R0FKTD Details Description
Related parts for CRCW040214R0FKTD
IC DAC 10BIT DUAL LP SER 8-UMAX datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 5A GP20 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
LED 1" FLAT RED PMI 12V C1D2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
SPRING,COMPRESSION datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 390 OHM 5% WW datasheet.pdf