Vishay/Dale CRCW0402160KFKEDHP
CRCW0402160KFKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402160KFKEDHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 160K OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW0402160KFKEDHP.pdf
Availability of CRCW0402160KFKEDHP
QUANTITY
CRCW0402160KFKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402160KFKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0402160KFKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402160KFKEDHP
Related LinksCRCW04021, CRCW0402160KFKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402160KFKEDHP Details Description
Related parts for CRCW0402160KFKEDHP
PHOTO IC INFRARED 38KHZ W/HLDR datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DUAL 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-12VOUT SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 1MM 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf