Vishay/Dale CRCW0402162KFKTD
CRCW0402162KFKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402162KFKTD
Brief Description
RES SMD 162K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402162KFKTD.pdf
Availability of CRCW0402162KFKTD
QUANTITY
CRCW0402162KFKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402162KFKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW0402162KFKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402162KFKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW0402162KFKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402162KFKTD Details Description
Related parts for CRCW0402162KFKTD
MODULE POWER ENTRY MED .250 3A datasheet.pdf
BOARD EVALUATION DS40MB200 datasheet.pdf
MT SEC LOCK 31W HYB CONN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 36A TO-252 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.11A 180 MOHM datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf