Vishay/Dale CRCW0402180KFKTD
CRCW0402180KFKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402180KFKTD
Brief Description
RES SMD 180K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402180KFKTD.pdf
Availability of CRCW0402180KFKTD
QUANTITY
CRCW0402180KFKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402180KFKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW0402180KFKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402180KFKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW0402180KFKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402180KFKTD Details Description
Related parts for CRCW0402180KFKTD
MOSFET N-CH 40V 9A 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1A TO-92 datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 300A DO205 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf