Vishay/Dale CRCW040218K0FKEE
CRCW040218K0FKEE picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040218K0FKEE
Brief Description
RES SMD 18K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040218K0FKEE.pdf
Availability of CRCW040218K0FKEE
QUANTITY
CRCW040218K0FKEE Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040218K0FKEE
Internal Part NumberEIS-CRCW040218K0FKEE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040218K0FKEE
Related LinksCRCW0402, CRCW040218K0FKEE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040218K0FKEE Details Description
Related parts for CRCW040218K0FKEE
OPTOISO 5KV 2CH TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf