Vishay/Dale CRCW04021K10JNED
CRCW04021K10JNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04021K10JNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04021K10JNED.pdf
Availability of CRCW04021K10JNED
QUANTITY
CRCW04021K10JNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04021K10JNED
Internal Part NumberEIS-CRCW04021K10JNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04021K10JNED
Related LinksCRCW0402, CRCW04021K10JNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04021K10JNED Details Description
Related parts for CRCW04021K10JNED
CONN HEADER 25POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CABLE 15COND 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 3MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 49.9MM D 23.9MM datasheet.pdf
LOGIC UNIT W2 VALVES datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 10DFN datasheet.pdf