Vishay/Dale CRCW04021K27FKTD
CRCW04021K27FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04021K27FKTD
Brief Description
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04021K27FKTD.pdf
Availability of CRCW04021K27FKTD
QUANTITY
CRCW04021K27FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04021K27FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04021K27FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04021K27FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04021K27FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04021K27FKTD Details Description
Related parts for CRCW04021K27FKTD
DIODE ZENER 6.8V 300MW SMT3 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR ENTRY 5 WIRE 300" datasheet.pdf
DAC 16BIT SRL OCTAL 48VQFN datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 62PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf