Vishay/Dale CRCW04021K87FKED
CRCW04021K87FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04021K87FKED
Brief Description
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04021K87FKED.pdf
Availability of CRCW04021K87FKED
QUANTITY
CRCW04021K87FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04021K87FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW04021K87FKED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04021K87FKED
Related LinksCRCW0402, CRCW04021K87FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04021K87FKED Details Description
Related parts for CRCW04021K87FKED
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
SENS PROX M12 8MM PNP-NC UNSHLD datasheet.pdf
WIREWAY 1" NIPPLE 2.5X2.5" datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 3.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf