Vishay/Dale CRCW04021R74FNED
CRCW04021R74FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04021R74FNED
Brief Description
RES SMD 1.74 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04021R74FNED.pdf
Availability of CRCW04021R74FNED
QUANTITY
CRCW04021R74FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04021R74FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW04021R74FNED
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04021R74FNED
Related LinksCRCW0402, CRCW04021R74FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04021R74FNED Details Description
Related parts for CRCW04021R74FNED
DIODE GEN PURP 1.2KV 6A TO220AC datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
RES 910 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 6XDFN datasheet.pdf
PLUG-INLOW TEMP VERS SIDE ROTARY datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 6ROW BP PWR GOLD GF 2CKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO213AB datasheet.pdf