Vishay/Dale CRCW04021R80FNTD
CRCW04021R80FNTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04021R80FNTD
Brief Description
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04021R80FNTD.pdf
Availability of CRCW04021R80FNTD
QUANTITY
CRCW04021R80FNTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04021R80FNTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04021R80FNTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04021R80FNTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04021R80FNTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04021R80FNTD Details Description
Related parts for CRCW04021R80FNTD
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND DIFF 2INP 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6B M25 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 74POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf
CRYSTAL 50.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf