Vishay/Dale CRCW04021R80FNTD
CRCW04021R80FNTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04021R80FNTD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04021R80FNTD.pdf
Availability of CRCW04021R80FNTD
QUANTITY
CRCW04021R80FNTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04021R80FNTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04021R80FNTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04021R80FNTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04021R80FNTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04021R80FNTD Details Description
Related parts for CRCW04021R80FNTD
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RESONATOR CER 6.00MHZ W/O CAP datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 3SMD R/A datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf