Vishay/Dale CRCW04021R82FKTD
CRCW04021R82FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04021R82FKTD
Brief Description
RES SMD 1.82 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04021R82FKTD.pdf
Availability of CRCW04021R82FKTD
QUANTITY
CRCW04021R82FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04021R82FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04021R82FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04021R82FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04021R82FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04021R82FKTD Details Description
Related parts for CRCW04021R82FKTD
MOSFET P-CH 200V 1.9A DPAK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RING KRIMPTITE (BB-123-08) SPM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 400MA 1.35 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf