Vishay/Dale CRCW040220R0JNED
CRCW040220R0JNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040220R0JNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040220R0JNED.pdf
Availability of CRCW040220R0JNED
QUANTITY
CRCW040220R0JNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040220R0JNED
Internal Part NumberEIS-CRCW040220R0JNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040220R0JNED
Related LinksCRCW0402, CRCW040220R0JNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040220R0JNED Details Description
Related parts for CRCW040220R0JNED
LED 2X5MM RA 2-HI RED LO-I PCMT datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 264 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
NUT DRIVER SET HEX SOCKET 7PC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 459VWM 740VC DO-214AA datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
2G DDR3 SDRAM X8 667MHZ datasheet.pdf