Vishay/Dale CRCW040221R5FKTD
CRCW040221R5FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040221R5FKTD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040221R5FKTD.pdf
Availability of CRCW040221R5FKTD
QUANTITY
CRCW040221R5FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040221R5FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW040221R5FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040221R5FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW040221R5FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040221R5FKTD Details Description
Related parts for CRCW040221R5FKTD
DIODE ZENER 5.1V 310MW SOD323F datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MONITOR WGLA SERIES 5DB ANTENNA datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED QUAD GP datasheet.pdf
I/O MOD 16 DIGITAL 16 SOLID ST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 4UH 8.3A 5.4 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf