Vishay/Dale CRCW0402237RFKEDHP
CRCW0402237RFKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402237RFKEDHP
Brief Description
RES SMD 237 OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW0402237RFKEDHP.pdf
Availability of CRCW0402237RFKEDHP
QUANTITY
CRCW0402237RFKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402237RFKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0402237RFKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402237RFKEDHP
Related LinksCRCW04022, CRCW0402237RFKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402237RFKEDHP Details Description
Related parts for CRCW0402237RFKEDHP
CONN HEADER 176POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL AD7682 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 43POS datasheet.pdf
CAP CER 47UF 25V X7R SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.3A SC59 datasheet.pdf