Vishay/Dale CRCW0402243KFKTD
CRCW0402243KFKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402243KFKTD
Brief Description
RES SMD 243K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402243KFKTD.pdf
Availability of CRCW0402243KFKTD
QUANTITY
CRCW0402243KFKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402243KFKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW0402243KFKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402243KFKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW0402243KFKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402243KFKTD Details Description
Related parts for CRCW0402243KFKTD
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 34.8KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
STANDOFFS AND SCREWS SET OF 4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV X7R NONSTND datasheet.pdf
TV 15C MIXED(QUAD) PIN PLUG datasheet.pdf
AB 4C 2#16,2#8 SKT PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 47PF 500V 5% NP0 1210 datasheet.pdf