Vishay/Dale CRCW040224R0JNED
CRCW040224R0JNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040224R0JNED
Brief Description
RES SMD 24 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040224R0JNED.pdf
Availability of CRCW040224R0JNED
QUANTITY
CRCW040224R0JNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040224R0JNED
Internal Part NumberEIS-CRCW040224R0JNED
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)