Vishay/Dale CRCW040225R5FKED
CRCW040225R5FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040225R5FKED
Brief Description
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040225R5FKED.pdf
Availability of CRCW040225R5FKED
QUANTITY
CRCW040225R5FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040225R5FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW040225R5FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040225R5FKED
Related LinksCRCW0402, CRCW040225R5FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040225R5FKED Details Description
Related parts for CRCW040225R5FKED
HOOK-UP STRND 10AWG GREEN 100' datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 500MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 26POS 5A datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 4.7K OHM 20SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK/LDO SYNC 50MA 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf