Vishay/Dale CRCW040227K4FKEE
CRCW040227K4FKEE picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040227K4FKEE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040227K4FKEE.pdf
Availability of CRCW040227K4FKEE
QUANTITY
CRCW040227K4FKEE Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040227K4FKEE
Internal Part NumberEIS-CRCW040227K4FKEE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040227K4FKEE
Related LinksCRCW0402, CRCW040227K4FKEE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040227K4FKEE Details Description
Related parts for CRCW040227K4FKEE
CAP CER 470PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
OSC VCXO 49.8701MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC SRAM 16MB 25NS 48BGA datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf