Vishay/Dale CRCW040227R4FKED
CRCW040227R4FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040227R4FKED
Brief Description
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040227R4FKED.pdf
Availability of CRCW040227R4FKED
QUANTITY
CRCW040227R4FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040227R4FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW040227R4FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040227R4FKED
Related LinksCRCW0402, CRCW040227R4FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040227R4FKED Details Description
Related parts for CRCW040227R4FKED
FLEX CABLE - AFG06G/AF06/AFG06G datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC POWER SUP 1-CH HTSSOP-B20 datasheet.pdf
RES 3.83 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.6A 220 MOHM datasheet.pdf
CAT6A CABLE 4.0 M datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 REC TERM datasheet.pdf
CRYSTAL 26.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf