Vishay/Dale CRCW040228R0FKEDHP
CRCW040228R0FKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040228R0FKEDHP
Brief Description
RES SMD 28 OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW040228R0FKEDHP.pdf
Availability of CRCW040228R0FKEDHP
QUANTITY
CRCW040228R0FKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040228R0FKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW040228R0FKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040228R0FKEDHP
Related LinksCRCW04022, CRCW040228R0FKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040228R0FKEDHP Details Description
Related parts for CRCW040228R0FKEDHP
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28TSSOP datasheet.pdf
POE MODULE 1EEE 802.3AF DIN RAIL datasheet.pdf
RES 68K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC LVDS DUAL BUFFER 54-LLP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf