Vishay/Dale CRCW04022K40JNTE
CRCW04022K40JNTE picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04022K40JNTE
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04022K40JNTE.pdf
Availability of CRCW04022K40JNTE
QUANTITY
CRCW04022K40JNTE Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04022K40JNTE
Internal Part NumberEIS-CRCW04022K40JNTE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04022K40JNTE
Related LinksCRCW0402, CRCW04022K40JNTE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04022K40JNTE Details Description
Related parts for CRCW04022K40JNTE
CONN HEADER 34POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 100MA 13 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SMITHS datasheet.pdf
RES 576K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 2C UNSHLD 300V datasheet.pdf