Vishay/Dale CRCW04022K49FHEDP
CRCW04022K49FHEDP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04022K49FHEDP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04022K49FHEDP.pdf
Availability of CRCW04022K49FHEDP
QUANTITY
CRCW04022K49FHEDP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04022K49FHEDP
Internal Part NumberEIS-CRCW04022K49FHEDP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04022K49FHEDP
Related LinksCRCW0402, CRCW04022K49FHEDP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04022K49FHEDP Details Description
Related parts for CRCW04022K49FHEDP
IC ADC 16BIT DELTA SIG TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 3W DO216AA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS CABLE W/PIN datasheet.pdf
607195 COVER PLATE datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf