Vishay/Dale CRCW04022K49FHTDP
CRCW04022K49FHTDP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04022K49FHTDP
Brief Description
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04022K49FHTDP.pdf
Availability of CRCW04022K49FHTDP
QUANTITY
CRCW04022K49FHTDP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04022K49FHTDP
Internal Part NumberEIS-CRCW04022K49FHTDP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04022K49FHTDP
Related LinksCRCW0402, CRCW04022K49FHTDP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04022K49FHTDP Details Description
Related parts for CRCW04022K49FHTDP
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO204AC datasheet.pdf
IC DGTL POT 6CH 256POS 24-TSSOP datasheet.pdf
CUTTER SHEARS TAPERED CROSSING datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.432 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf