Vishay/Dale CRCW04022M74FKTD
CRCW04022M74FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04022M74FKTD
Brief Description
RES SMD 2.74M OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04022M74FKTD.pdf
Availability of CRCW04022M74FKTD
QUANTITY
CRCW04022M74FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04022M74FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04022M74FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04022M74FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04022M74FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04022M74FKTD Details Description
Related parts for CRCW04022M74FKTD
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
IGBT ASSEMBLY 3-PHASE 600V 200A datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CABLE FLT FLX 1.18" 0.50MM 15POS datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V Z5U 1812 datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 95.3 OHM 1% 20W datasheet.pdf
22 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 52A TO-220F datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf