Vishay/Dale CRCW04022R87FKTD
CRCW04022R87FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04022R87FKTD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.87 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04022R87FKTD.pdf
Availability of CRCW04022R87FKTD
QUANTITY
CRCW04022R87FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04022R87FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04022R87FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04022R87FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04022R87FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04022R87FKTD Details Description
Related parts for CRCW04022R87FKTD
DUCT SLOT PVC BLK 3X4"X 6' datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CABLE USB A-MINI B 5PIN V2.0 2M datasheet.pdf
RES 215 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOUSING BASE 5POS INTEGRATED datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
9POS M FILT 1300PF PC 4-40 datasheet.pdf