Vishay/Dale CRCW0402301RFKTD
CRCW0402301RFKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402301RFKTD
Brief Description
RES SMD 301 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402301RFKTD.pdf
Availability of CRCW0402301RFKTD
QUANTITY
CRCW0402301RFKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402301RFKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW0402301RFKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402301RFKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW0402301RFKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402301RFKTD Details Description
Related parts for CRCW0402301RFKTD
DSUB MALE LEVER LOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONVERGENT REFLCT R1 BEND RADIUS datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 100KPA GAUGE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 250W datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf