Vishay/Dale CRCW040230R0JNTE
CRCW040230R0JNTE picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040230R0JNTE
Brief Description
RES SMD 30 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040230R0JNTE.pdf
Availability of CRCW040230R0JNTE
QUANTITY
CRCW040230R0JNTE Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040230R0JNTE
Internal Part NumberEIS-CRCW040230R0JNTE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040230R0JNTE
Related LinksCRCW0402, CRCW040230R0JNTE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040230R0JNTE Details Description
Related parts for CRCW040230R0JNTE
SURGE SUPP 155V BIDIR DO-214AA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION 49DSBGA datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS .093" datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 56A datasheet.pdf