Vishay/Dale CRCW040230R1FKTD
CRCW040230R1FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040230R1FKTD
Brief Description
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040230R1FKTD.pdf
Availability of CRCW040230R1FKTD
QUANTITY
CRCW040230R1FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040230R1FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW040230R1FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040230R1FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW040230R1FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040230R1FKTD Details Description
Related parts for CRCW040230R1FKTD
RES SMD 360 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSCOND 80MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAGE NUT 12-24 1=25PCS SQU HOLE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 0.75W datasheet.pdf
SDE COMMERCIAL TOOL & DIE datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf