Vishay/Dale CRCW0402316RFKEDHP
CRCW0402316RFKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402316RFKEDHP
Brief Description
RES SMD 316 OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW0402316RFKEDHP.pdf
Availability of CRCW0402316RFKEDHP
QUANTITY
CRCW0402316RFKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402316RFKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0402316RFKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402316RFKEDHP
Related LinksCRCW04023, CRCW0402316RFKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402316RFKEDHP Details Description
Related parts for CRCW0402316RFKEDHP
CAP ALUM 100UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 3.08V SOT143-4 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 15.6K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
Connector Header 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf