Vishay/Dale CRCW0402374KFKTD
CRCW0402374KFKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402374KFKTD
Brief Description
RES SMD 374K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402374KFKTD.pdf
Availability of CRCW0402374KFKTD
QUANTITY
CRCW0402374KFKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402374KFKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW0402374KFKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402374KFKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW0402374KFKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402374KFKTD Details Description
Related parts for CRCW0402374KFKTD
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR20M1170 24QFN datasheet.pdf
RES 0.422 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IP67 ENCLOSURE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf