Vishay/Dale CRCW040239K0JNEDHP
CRCW040239K0JNEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040239K0JNEDHP
Brief Description
RES SMD 39K OHM 5% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW040239K0JNEDHP.pdf
Availability of CRCW040239K0JNEDHP
QUANTITY
CRCW040239K0JNEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040239K0JNEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW040239K0JNEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040239K0JNEDHP
Related LinksCRCW04023, CRCW040239K0JNEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040239K0JNEDHP Details Description
Related parts for CRCW040239K0JNEDHP
IC FLASH 8MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 603VC DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
MONO SOLAR CELL 90MM X 79MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
TRANS RF NPN 12V 40MA SOT-143B datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf