Vishay/Dale CRCW040239R0FKED
CRCW040239R0FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040239R0FKED
Brief Description
RES SMD 39 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040239R0FKED.pdf
Availability of CRCW040239R0FKED
QUANTITY
CRCW040239R0FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040239R0FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW040239R0FKED
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040239R0FKED
Related LinksCRCW0402, CRCW040239R0FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040239R0FKED Details Description
Related parts for CRCW040239R0FKED
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMB datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 94MM datasheet.pdf