Vishay/Dale CRCW04023K83FKEDHP
CRCW04023K83FKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04023K83FKEDHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW04023K83FKEDHP.pdf
Availability of CRCW04023K83FKEDHP
QUANTITY
CRCW04023K83FKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04023K83FKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW04023K83FKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04023K83FKEDHP
Related LinksCRCW04023, CRCW04023K83FKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04023K83FKEDHP Details Description
Related parts for CRCW04023K83FKEDHP
RES SMD 187 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/8 NPT 5V 36" datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 5MM datasheet.pdf
RECEIVER FIBER OPT IR PHOTOLINK datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
42U RACK ENCL SERVER CABINET datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf