Vishay/Dale CRCW04023R74FKEDHP
CRCW04023R74FKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04023R74FKEDHP
Brief Description
RES SMD 3.74 OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW04023R74FKEDHP.pdf
Availability of CRCW04023R74FKEDHP
QUANTITY
CRCW04023R74FKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04023R74FKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW04023R74FKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04023R74FKEDHP
Related LinksCRCW04023, CRCW04023R74FKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04023R74FKEDHP Details Description
Related parts for CRCW04023R74FKEDHP
CONN RECEPT 7POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 40POS 15AU datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI 833SPS 12MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.2A 130 MOHM datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf