Vishay/Dale CRCW04023R92FNED
CRCW04023R92FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04023R92FNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.92 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04023R92FNED.pdf
Availability of CRCW04023R92FNED
QUANTITY
CRCW04023R92FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04023R92FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW04023R92FNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04023R92FNED
Related LinksCRCW0402, CRCW04023R92FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04023R92FNED Details Description
Related parts for CRCW04023R92FNED
FUSE BOARD MOUNT 500MA 63VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
5027 TFFC STAR K2 MODULE WHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PE 1/8 BK 500' datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 L.143 datasheet.pdf
MIRROR 34" SPECIAL FOR DURACELL datasheet.pdf